
De vajon miért szeretik és szerették a belgák Ostendét, De Haant, Knokke-Heistet vagy éppen De Panne-t, ezeket a nagy múltú üdülőhelyeket, amelyek a közel 70 km hosszan elnyúló, fövenyes belga tengerparton találhatók? Miért szerette ezt a szeles helyet Viktória angol királynő nagybácsikája, I. Lipót belga király, aki 1831-ben itt szállt partra, hogy a független Belgium első királya legyen és később álmos halászfalvak helyére belga Riviérát álmodjon? És vajon gátlástalan fia, Lipót Kettő, aki Európában egyedülállóan egyszemélyes tulajdonaként igazgatta az afrikai Kongót, tett szert mesés vagyonra és felelt több millió bennszülött haláláért, ő vajon miért az ostende-i parton időzött, ahelyett, hogy legalább életében egyszer meglátogatta volna egzotikus gyarmatbirodalmát? Ma, az olcsójáratok korában, mindezt nehéz megérteni.

Lelkes látogatója volt az ostendei játéktermeknek Szomaházy István újságíró is, aki az anekdota szerint egy szép nyári estén betért egy tengerparti kávéházba, amelyben egy kissé italos úriember üldögélt. Ostendei ember volt, beszélgetni kezdett Szomaházyval, és egyszerre csak azt kérdezte tőle:
- Milyen nemzetiségű ön?
- Magyar vagyok.
Felcsillant a szeme.
- No, végre - mondta -, csakhogy személyesen találkozom egy magyarral. Én távírótiszt vagyok itt Ostendében. Mindig meg akartam kérdezni egy magyartól: miért kezdődik minden Budapestre küldött távirat ugyanazzal a furcsa szóval?
- Milyen szóval? - érdeklődött Szomaházy.
- Kimondani nem tudom, de leírom...
Azzal ceruzát fogott, és leírta a szót:
"Kueldjoen..."
Voilá! Mi mást táviratozott volna haza a legatyásodott magyar dzsentri, mint ezt: Küldjön kegyed még egy kis pénzt!
De a pénz a századfordulón kérés nélkül is dőlt a belga Riviérára, főleg a legnagyobb kikötőbe, Ostendébe, amely a francia Deauville, a velencei Lido vagy az angol Brighton mellett vált igen közkedvelt és vágyott hedonista központtá.

Egyesek szerint az Ostende kávéházból indult útjára - talán épp egy technikai hibának köszönhetően - Seress Rezső világhírű slágere, a Szomorú vasárnap is, amit ma Hungarian Suicide Song név alatt találni az interneten, számtalan olyan híres előadó tolmácsolásában, mint Serge Gainsbourg, Björk, Sinéad O’Connor vagy a pekingi olimpia sztárénekese Sarah Brightman.

Ha holnap elvetődsz a belga partokra, a francia határnál lévő De Panne-ban szállj fel a villamosra, amely Európa leghosszabb, 68 kilométeres villamosvonalán végigvisz a parton egészen a belga St-Tropez-ig, a sikkes burzsuj, shoppingolós Knokke-Heistig. Közben megállhatsz St-Idesbald városkában megnézni a belga szürrealista Paul Delvaux fantasztikus képeit, mert mást nem nagyon érdemes, majd továbbruccansz Ostendébe kaszinózni, követve a nagy magyar elődök példáját. Itt egy tál tengeri csiga mellett elmerengsz a parton, ahol példás rendben sorakoznak a vakítóan fehér kabinok, valahogy úgy, mint 1901-ben, amikor Rippl-Rónai megfestette őket.

Ha jó az idő, amit kétlek, akkor a Kusttram villamossal elmész a végállomásig és, ha kitartó vagy, szépen elgyalogolsz a parton a Zwin természetvédelmi terület szélfútta dűnéi között fel, majdnem egészen a holland határig, ahol már csak te vagy és a megrekedt Idő.

De azért ne heverj ott sokáig! A belga tengerpart 85%-a különösen ki van téve a klímaváltozás okozta vízszintemelkedésnek és lehet, hogy egy nap egyszerűen el fog tűnni. Ahogy eltűnt az arisztokrata fürdőhelyek és kaszinók régi csillogása vagy a budapesti Ostende kávéház is, íróstul, cigányzenéstül, mindenestül.
Te is visszasírod néha a régi időket?
1 megjegyzés:
A fogaskerekű svábhegyi megállójánál üzemelt a Kis Ostende kávéház és étterem a 30-as években Lehet, hogy ugyanaz volt a tulaj?
Megjegyzés küldése